Endüstriyel Tesis Güçlendirme

Ülkemizde endüstri alanında ,yurt içi olsun , yurt dışı olsun bir çok alanda faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük ölçekli firmalar depreme karşı Endüstriyel Tesis Güçlendirme yaptırır. Bunlar arasında türk ve bir çok yurt dışı menşeyli firmalar mevcuttur. Endüstrinin bir çok alanında üretim ve depolama alanları yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Endüstriyel Tesis Güçlendirme Neden Yapılır

Endüstri alanları içinde zemin betonu, taşıyıcı sistemler, makine ayakları, tanklar , havuzlar, ofisler, depolar, üretim haneler bir çok kısmında aktif kullanımdan dolayı yıpranmalar, hasarlar, kazalar, çökmeler meydana gelir. Bu nedenle Endüstriyel Tesis Güçlendirme işleminin yapılmasına ihtiyaç duyulur. Dünya genelinde endüstri alanları için üretilen beton, beton katkıları, koruyucu kaplamalar , boyalar, epoksiler mevcuttur. En önemli olan iş dallarından biri olan güçlendirme , onarım, bakım uygulaması, endüstri alanının en çok maliyet ayırılan kısımlarındandır. Aktif kullanımdan dolayı onarım yapılan kısımların, iş hızını etkilememesi gerekir. Bu yüzden endüstri alanında yapılan güçlendirmeler neredeyse sürekli olarak devam eder.

Endüstriyel Tesis Güçlendirme Nasıl Yapılır

Yapılan endüstriyel güçlendirme sistemleri hızlı, pratik ve iyi sonuç vermelidir. En çok gözlenen beton çatlakları ve beton oturmalarını güçlendirmek gerekir. Böyle durumlarda beton çatlağı olan yerlerde epoksi enjeksiyon sistemi kullanılır. Tespit edilen çatlaklara epoksi macun sürülerek kapatılır. Bu sayede çatlaktan epoksi enjeksiyonun çıkmaması engellenmiş olur. Endüstriyel tesislerin güçlendirilmesinde daha sonra beton içine yerleştirilmiş olan çelik dübellerden , basınçlı makinalar ile epoksi enjekte edilir. Çatlamış olan beton birbirine yapışmış olur.

Endüstriyel Tesis Güçlendirmede Epoksi Kullanımı

Oturma yapmış betonlarda ise hasarlı kısımlar kırıcılar ile kırılır. Kırılan yerler temizlendikten sonra iki betonun yapışması için kullanılan epoksi astarlar sürülür. Daha sonra tekrar yerine epoksi grout veya çimento esaslı grout lar dökülür. Bu uygulamalar endüstriyel güçlendirmede pratik ve hızlı uygulamalardır. Eğer taşıyıcılarda problem yaşandıysa en pratik güçlendirme sistemi olan karbon fiber uygulaması yapılır. Onarımı yapılan alanda asitik madde bulunuyorsa, onarım yapılması yeterli olmayacaktır. Yapılan onarımın üzerine, oradaki kimyasallara uygun olan epoksi esaslı koruyucu kaplamalar sürülür. Ülkemizde her geçen gün daha da artan istek üzerine, onarımı daha aza indirgemek için endüstri alanlarında epoksiler yaygınlaşmıştır. Endüstri alanında çalışma yapmak profesyonel, bunun eğitimini almış ekiplerce yapılmaktadır. Bir çok alanda olduğu gibi güçlendirme uygulaması endüstri alanının vaz geçilmez iş dallarından bir tanesidir.