Mikro Kazık Nedir?

Zeminde oluşabilecek çökme, oturma, heyelan gibi problemlerin iyileştirilmesi ve olumsuz faktörlerin güçlendirilmesi, riskli temel özelliklerinin sağlamlaştırılması ve yük taşıma kapasitesinin artırılması için; yüksek mühendis denetiminde ve uzman kadro eşliğinde uygulanan demir kazık yerleştirme teknolojisine mini kazık denir.

Mini Kazık Teknolojisi ve Avantajları

Zemin iyileştirme alanında yüksek performansıyla bilinen ve özel bir makine olarak tasarlanan gelişmiş özellikli mini kazık makinesi, uygun boyutları sayesinde fore kazık ve jetgrout ekipmanlarına göre daha küçüktür. Bu nedenle demir kazıklı zemin yapılandırma sisteminin kullanımı oldukça pratik ve ekonomiktir. Mini kazık makinesinin özellikle tercih edilmesinin nedenleri ise:

  ● Zorlu zemin şartlarında pratik uygulamaya olanak tanıyan hızlı çalışma kabiliyeti

  ● Çarpık kentleşmeye bağlı dar yerlere rahat giren ve sığ alanlara sığan ebatları

  ● Uygulama alanında kolay hareket edebilen fonksiyonel yapısı

  ● Ulaşım sorunu olan bölgelere kolay nakliye edilebilmesidir.

Mini Kazık Nasıl Uygulanır?

İyileştirme yapılacak zeminde mini kazık çalışmalarına başlamadan önce belirlenmesi gereken ana faktörler mevcuttur. Uygulama yapılacak olan zeminin karakteristik özellikleri, sıvılaşma problemi, uygulama alanının büyüklüğü, şev stabilitesi gibi detaylar Proteknik tarafından tüm ayrıntılarıyla denetlenir. Tespit edilen proje bazlı ayrıntılar ışığında uygulanması gereken mini kazıklama metodunun tekniği, kolon çapı, demir kazık ölçüleri, betonlama yöntemi ve yerleştirme mesafeleri gibi özellikler eksiksiz olarak saptanır. Çevresel faktörler, maliyet, iyileştirme sonrası bakım gereksinimi, sağlamlık ve dayanıklılık kriterleri rapor edilir. Ardından sözleşme prosedürleri yerine getirilir ve sahadaki çalışmaya geçilir.

  ● Mini kazık makinesinin burgu tekniğiyle açtığı kuyuyu andıran deliklere, boyu 15 – 45 cm, çapı 300 mm’e yakın olan demir kazıklar yerleştirilir.

  ● Hazır imalat ürünü olan demir donatısının yerleştirildiği kuyunun içine beton dökülür.

  ● Projeye uygun özelliklerde ve belirli aralıklarda gerçekleştirilen mini kazık uygulamasının ardından iyileştirme ve güçlendirme işlemi tamamlanır.

  ● Sıvılaşma ya da su miktarının fazla olduğu durumlarda yapılan işlemin daha sağlam ve güçlü olması için enjeksiyon teknolojisi kullanılır.

  ● Sıvı riskli zeminlerde mini kazıkların döşendiği kuyuya enjeksiyon hortumuyla mıcır dökülür.

  ● Enjeksiyon sistemiyle kuyunun altından üstüne doğru basılan çimento bileşimi suyun yukarı çıkmasını sağlarken çimento şerbetli dolgu malzemesi mıcırların arasına sıvanarak uygulamayı sabitler.

  ● Derin kazılarda uygulanan iksa tekniğinde ise dikey konumdaki demir kazık başlarını çevreleyen kafa kirişleri, birbirine bağlanır. Böylece birlikte hareket eden mini kazıklar yüksek güvenlik sağlar.

Mini Kazık ile Zemin İyileştirme Neden Önemlidir?

Çevre imarına, uygulama yapılan zemine ve doğaya en düşük seviyede zarar veren bir tekniktir. Tünel zemini ile yan duvarlarının desteklenmesinde ve baraj zeminin iyileştirmesi ve yükselen istinat duvarlarının kuvvetlendirilmesinde ise özel yöntemlerle ve büyük bir titizlikle inşa edilir. Problemli zemine yatay / düşey her açıdan rahatlıkla uygulanabilen mini kazıklar; baş, tendon, kök uygulaması gerektiren zemin ile temel ankrajlarında, enjeksiyon yöntemlerinin kullanıldığı projelerde sorunsuz şekilde uygulanır. Özellikle yapıların alttan desteklenerek güçlendirilmesi gereken pozisyonlarda en etkili yöntemdir.

Mini Kazık Teknolojisi Nerelerde Uygulanır?


Zayıf Zemin İyileştirme Uygulamalarında Kullanımı
Yük taşıma gücü yetersiz olan veya sıvılaşma tehlikesi taşıyan zeminleri güçlendiren mini kazık faaliyetleri, göçme ve oturma risklerini ortadan kaldırır. Yamaç veya geometrik özellikli zeminlerin göçme, çökme, kayma gibi olumsuzlukları karşısında şev stabilitesi performansını artırır.

İksa Yöntemi ve Derin Kazıklama Sisteminde Kullanımı
Proteknik Mühendislik tarafından Geoteknik Mühendislerinin hazırladığı proje ve etkili denetimiyle gerçekleştirilen mini kazık uygulaması, yanal zemin basıncına karşı güçlendirilmesi gereken zeminlerde de kullanılır. Sert zeminde bile mükemmel iyileştirme performansı sunan sistem, derin ve problemli zeminin ilave yük potansiyelini taşımasını sağlar. Mini kazık teknolojisi yol kenarındaki inşaat projeleri, otopark işletmeleri, malzeme deposu, ambar ve silo, baraj ve tünel yapımı gibi faaliyetleri yürüten firmaların; zemin iyileştirme, zeminin yük taşıma potansiyelini güçlendirme, temel taşıma kapasitesini artırma ve oynak zeminin sağlamlaştırılması gereksinimlerinin tamamını karşılar.

Kazıklı Temellerde Kullanımı
Taşıma kapasitesi yetersiz, oturma tehlikesi olan her türlü bina ve yapı projesinde güvenle uygulatabileceğiniz mini kazık yöntemi, düşey yükün ağırlığını destekleyerek riskli zemini iyileştirir. Küçük veya büyük her türlü yapıda titizlikle uygulanan sistem zemin kaynaklı tüm riskleri ortadan kaldırır.